سید محمود مرعشی

سید محمود مرعشی

  • mahmod.marashi@gmail.com

پرسش و پاسخ

سید محمود مرعشی نجفی (متولد:1320ش-قم)، فرزند آیت‌الله مرعشی نجفی، کتابدار و نسخه‌شناس، مدیر کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی. 

در سال 1320 در بیت فقاهت و مرجعیت در شهر مقدس قم به دنیا آمد.

وی پس از طی دوره دبستان و دبیرستان در قم، به تحصیل علوم حوزوی پرداخت، مقدمات و سطح را نزد استادان برجسته‌ای چون حضرات آیات فاضل لنکرانی، سید مهدی لاجوردی، شیخ ابوطالب تجلیل تبریزی، محمد صادق نصیری سرابی، محمدتقی ستوده و سید احمد ورامینی آموخت و سپس در درس خارج فقه پدرش آیت‌الله مرعشی نجفی شرکت کرد که تا پایان عمر ایشان ادامه یافت.

حجت‌الاسلام مرعشی، در کنار تحصیل علوم دینی، به دلیل علاقه وافر به علوم رجال، انساب، کتاب‌شناسی و نسخه شناسی، به مطالعات کتب و رسائل قدما و متأخران در این رشته‌ها پرداخت و در این راه از رهنمودها و تجربیات والد خویش استفاده فراوان برد و به‌تدریج صاحب‌نظر گردید.

وی، از بسیاری از استادان و مشایخ اجازاتی دریافت نموده است. حجت‌الاسلام مرعشی، از آموختن علوم جدید نیز غافل نماند و تحصیل در رشته جامعه‌شناسی را نخست در دانشگاه تهران و سپس در دانشگاه لندن ادامه داد و در سال 1985م، موفق به اخذ دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه لندن گردید.

دکتر مرعشی، در کنار پدر، سهم عمده‌ای در تأسیس و توسعه کتاب‌خانه بزرگ آیت‌الله مرعشی نجفی در قم داشته است. کوشش‌های وی در زمینه کتاب‌شناسی، فهرست‌نویسی و جمع‌آوری نسخ خطی و چاپ آنها، لوح تقدیر کتاب‌شناس برجسته کشور را در سال 1374 نصیب وی نمود. فرهنگستان علوم آذربایجان نیز در سال 1369، طی مراسمی به پاس قدردانی از مقام علمی و کوشش‌های وی، دکترای افتخاری آن مرکز را به وی اعطا کرد.

فعالیت وی پس از انقلاب، عمدتاًً متمرکز در توسعه و تکمیل کتاب‌خانه و نیز خدمت به والد گرامی خویش بوده است. از دکتر مرعشی، 12 اثر مستقل تألیفی و ده‌ها مقاله علمی و گزارش سفر و سخن‌رانی چاپ و منتشر شده است. وی، هم‌اکنون، غیر از تولیت کتاب‌خانه و ریاست واحدهای تحقیقاتی تابعه آن، عضو سازمان جهانی کتاب‌خانه‌ها و عضو افتخاری فرهنگستان علوم آذربایجان است.

استاد سید محمود مرعشی در هیچ گفتگو و سمیناری شرکت نکرده اند.
استاد سید محمود مرعشی در هیچ دوره ای شرکت نکرده اند.
استاد سید محمود مرعشی در هیچ همایشی شرکت نکرده اند.
استاد سید محمود مرعشی هیچ پستی منتشر نکرده اند.
استاد سید محمود مرعشی هیچ مقاله ای منتشر نکرده اند.